“MYK Belgeli Koç” Olmanın Önemi

“MYK Belgeli Koç” Olmanın Önemi

Ülkemizde 2013 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararname ile “meslek” olarak kabul edilen Koçluk, bir süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belgelendiriliyor.

Her ne kadar profesyonel Koçluk mesleğini icra etmek için bu belgenin alınması zorunlu olmasa da mesleklerinde +1 özelliğe sahip olmak isteyen pek çok Koç “Mesleki Yeterlilik” belgesini aldı, almaya devam ediyor.

Bunda, Avrupa Birliği’nin hibe projesinin de rolü büyük elbette. Zira AB, bir süre önce, MYK belgesi almak isteyen Koçların sınav ücreti olan 3.289 TL’lik ücretinin tamamını sınavda başarılı olup belge almaya hak kazanan adaylara iade ediyor.

Ben de AB’nin bu hibe projesinden yararlanarak MYK sınav süreçlerini başarıyla tamamladım ve Türkiye’nin 385’inci, Fethiye’nin ise ilk ÇSGB – MYK Belgeli Koçu oldum.

Süreç nasıl işliyor?

MYK belgesi almak isteyen Koçların uluslararası koçluk derneklerine akredite bir eğitim kurumundan -en az- 60 saatlik koçluk eğitimi almış olmaları ilk şart.

Daha sonra MYK adına belgelendirme kuruluşu olan ANKA Koçluk’a eğitim transkriptleri ve diğer başvuru belgeleriyle ilk başvuru gerçekleştiriliyor.

Hemen hemen her ay İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya il merkezlerinde sınıf ortamında ve test usulü yapılan 3 teorik sınava giriliyor. Burada Koç (Seviye 6) Ulusal Meslek Standardı kitapçığındaki Koçluk Sürecini Başlatma ve Yapılandırma, İş Sağlığı Güvenliği (İSG) vb. konulardan sınava giriyorsunuz.

Daha sonra Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleştirilen 2 adet performans sınavına giriyorsunuz. Bunlardan birisi müşteri (MYK, koçluk hizmeti alan kişiyi danışan değil, müşteri olarak nitelendiriyor) rolündeki bir değerlendiriciye yaptığınız koçluk seansı, diğeri de soru-cevap şeklinde ilerleyen mülakat şeklinde uygulanıyor. İşte bu 3’ü teorik, 2’si performansa dayalı toplam 5 sınavın tamamından 80 puan ve üzeri alan adaylar MYK belgesini almaya hak kazanıyor.

Tüm Koç meslektaşlarıma, Koçluk mesleği konusunda yeterliliğimizin bir nişanesi olan MYK belgesini almalarını tavsiye ediyorum. Süreçle ilgili aklınıza takılan ve merak ettiğiniz diğer tüm detayları bana iletisim@ekremozden.com e-posta adresimden rahatlıkla sorabilirsiniz.

Neden önemli?

ICF- MCC İsmail Barış Özpazarcık hocamız, bir makalesinde MYK belgesi almanın önemini şu sözlerle anlatıyor:

“Koçluk, Türkiye’de hem bireylerin hem kurumların ilgi alanında. Meslek tanımı yapılmış, sınırları çizilmiş, etik kuralları ifade bulmuş, standartları belirlenmiş, eğitimleri bilimsel zemine oturmuş olduğu için bilimsel disiplinler arasında kendine değerli bir yer bulmuştur. Şimdi, koçluk okulları mezunlarının üzerine düşen; profesyonel olarak bu mesleği yapma yolunda ilerlemek, kariyer yapmak istiyorlarsa, mutlaka ulusal ya da uluslararası yeterlilik sınavına girmek, mesleğini belgelendirerek “yetkinleşmek”tir. Eğer bunu yapmazsak; koçluk mesleği yanlış algılanmaya, yanlış yerlerde yanlış insanlar tarafından “gasp edilmeye” devam edilecektir. Bu mesleğimiz açısından gerçek bir tehdittir. Dershanelerin, özel ders ofislerinin, spor kulüplerinin, zayıflama merkezlerinin, mesleğinde “teknik adam” sıfatını elde etmiş mentorların, spiritüel çalışmalar yapan “guru”ların, hatta falcıların, kendilerine “Koç” payesi verdikleri bir arenada, bu kadar “yanlışın” içinde “mesleğini doğru ve yetkin şekilde yapan” olmanın yolu, öncelikli olarak “belgeli bir koç” olmaktır. Eğer bizler bu farkı fark etmezsek, bu mesleğin yükselmesini nasıl isteyebiliriz ki?”

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp