EFT ile Fobilerimizden Özgürleşmek Mümkün Mü?

EFT İLE FOBİLERİMİZDEN ÖZGÜRLEŞMEK MÜMKÜN MÜ?

Pek çok kişi için yeni bir kavram olmasından dolayı ismi bazen hesaplar arası para havalesi işlemiyle karıştırılan EFT tekniği, (Emotional Freedom Techniques / Duygusal özgürleşme tekniği); vücudun etrafında bulunan enerji meridyenlerinin uç noktalarına kendi parmak uçlarımızla vuruşlar yaparak fiziksel gerilimi azaltmak ve daha derin bir zihin-beden bağlantısını teşvik etmek için yapılan bir uygulama.

Diyelim ki geçmişte negatif bir olay yaşadık. Bu olay bitiyor üzerinden yıllar geçiyor ama biz o olayı her hatırladığımızda kendimizi kötü hissetmeye devam ediyoruz. Neden? Oysa olay çoktan bitti, geldi geçti, ama duygusu hala üzerimizde ve bize kötü hissettirmeye devam ediyor.

İşte EFT uygulaması tam bu noktada devreye giriyor. Yöntem, geçmiş bitmiş bir olay üzerindeki kalan tüm olumsuz duyguları bilincimizden ve bilinçaltımızdan tamamen arındırıyor ve kalıcı bir iyileşme sağlıyor. EFT bu olayı hafızamızdan asla silmiyor sadece o anı üzerindeki duyguyu kaldırıyor, yani biz o olayı hatırlamaya devam ediyoruz fakat herhangi sırdan bir şey gibi hatırlıyoruz. Bu nedenle o kötü anı artık canımızı yakmayan sıradan bir olay haline geliyor. Üstelik bu işlem 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşiyor.

EFT sonrasında birçok insan kötü anıların bu kadar kısa zamanda normale dönmesine şaşarak bu “anlamsız” duygu ve korkuların şimdiye kadar hayatlarını nasıl bu kadar olumsuz etkilediğine inanamıyorlar.

Geleneksel Çin tıbbındaki akupunkturun iğnesiz versiyonu olarak da tanımlayabileceğimiz EFT’nin kökeninde yakın zamanda geliştirilen NLP’nin de etkileri var. Kendi formu açısından bağımsız bir teknik olan EFT’nin uygulanması diğer yöntemlere kıyasla çok daha kolay ve dönüştürme süreci daha hızlı.

EFT tekniğinin kişilerle uygulanması da çok basit. Önce bizi rahatsız eden sorunu tespit edip o soruna odaklanıp duyguyu en yüksek seviyeye çıkartıyoruz, bu esnada vücudumuzun belli meridyen başlangıç noktalarına parmak uçlarımızla hafif vuruşlar yapıyoruz. Buna tapping denir. Bu işlemleri yapmak sadece birkaç dakika sürer. Her turdan sonra duygularımız 1 ila 10 arasında bir puan vererek ölçeriz. Sorunla ilgili duygu durumumuz sıfırlanana kadar döngülere devam ederiz. Bu sayede hayatımızı zorlaştıran fobilerimizden, hatta -yaşadığımız travmalara bağlı olarak sonradan gelişen- fiziksel rahatsızlıklarımızdan dahi özgürleşip huzurlu bir yaşam sürebiliriz.

Yazıyı Paylaş

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp