EFT Eğitimi

You are here:

EFT Practitioner & EFTMaster Eğitimi Nedir?

EFT (Emotional Freedom Techniques / Duygusal özgürleşme tekniği); vücudun etrafında bulunan enerji meridyenlerinin uç noktalarına kendi parmak uçlarımızla vuruşlar yaparak fiziksel gerilimi azaltmak ve daha derin bir zihin-beden bağlantısını teşvik etmek için yapılan bir uygulamadır.

Diyelim ki geçmişte negatif bir olay yaşadık. Bu olay bitiyor üzerinden yıllar geçiyor ama biz o olayı her hatırladığımızda kendimizi kötü hissetmeye devam ediyoruz. Neden? Oysa olay çoktan bitti, geldi geçti, ama duygusu hala üzerimizde ve bize kötü hissettirmeye devam ediyor.

İşte EFT uygulaması tam bu noktada devreye giriyor. Yöntem, geçmiş bitmiş bir olay üzerindeki kalan tüm olumsuz duyguları bilincimizden ve bilinç altımızdan tamamen arındırıyor ve kalıcı bir iyileşme sağlıyor. EFT bu olayı hafızamızdan asla silmiyor sadece o anı üzerindeki duyguyu kaldırıyor, yani biz o olayı hatırlamaya devam ediyoruz fakat herhangi sırdan bir şey gibi hatırlıyoruz. Bu nedenle o kötü anı artık canımızı yakmayan sıradan bir olay haline geliyor. Üstelik bu işlem 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede gerçekleşiyor. EFT sonrasında birçok insan kötü anıların bu kadar kısa zamanda normale dönmesine şaşarak bu “anlamsız” duygu ve korkuların şimdiye kadar hayatlarını nasıl bu kadar olumsuz etkilediğine inanamıyorlar.

Geleneksel Çin tıbbındaki akupunkturun iğnesiz versiyonu olarak da tanımlayabileceğimiz EFT’nin kökeninde yakın zamanda geliştirilen NLP’nin de etkileri var. Kendi formu açısından bağımsız bir teknik olan EFT’nin uygulanması diğer yöntemlere kıyasla çok daha kolay ve dönüştürme süreci daha hızlı.

EFT tekniğinin kişilerle uygulanması da çok basit. Önce bizi rahatsız eden sorunu tespit edip o soruna odaklanıp duyguyu en yüksek seviyeye çıkartıyoruz, bu esnada vücudumuzun belli meridyen başlangıç noktalarına parmak uçlarımızla hafif vuruşlar yapıyoruz. Buna tapping denir. Bu işlemleri yapmak sadece birkaç dakika sürer. Her turdan sonra duygularımız 1 ila 10 arasında bir puan vererek ölçeriz. Sorunla ilgili duygu durumumuz sıfırlanana kadar döngülere devam ederiz. Bu sayede hayatımızı zorlaştıran fobilerimizden, hatta -yaşadığımız travmalara bağlı olarak sonradan gelişen- fiziksel rahatsızlıklarımızdan dahi özgürleşip huzurlu bir yaşam sürebiliriz.

1990’lı yıllarda Stanford mezunu bir mühendis olan Gary Craig’in geliştirdiği bu teknik, uygulanabilirliği ve basitliği ile sağlık profesyonellerinden öğretmenlere, yaşam koçlarından ev hanımlarına kadar çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

EFT, her türlü duygusal ve zihinsel sorunun birkaç dakikada veya aynı gün içinde ortadan kaldırılması amacıyla kullanılıyor. Bu basit yöntem ile tüm yapılan, bir yandan halletmek istediğiniz sorunu zihninizde tutarken ve bununla ilgili duyguların ortaya çıkmasına izin verirken, diğer taraftan parmak uçlarıyla bedendeki bazı enerji noktalarına dokunulmasıyla uygulanan bir tür enerji çalışmasıdır. Bu şekilde enerji meridyenleriniz açılır ve enerjiniz dengelenir, sorunda kalıcı bir biçimde ortadan kalkar. Soruna bağlı olarak başarı oranı %85–97 arasında, alınan sonuçlar hızlı ve kalıcı oluyor. EFT, kolay öğrenilen ve uygulanan bir kendine yardım yöntemidir.

EFT öğrenmeye hazır mısın?

EFT ile başta fobiler olmak üzere negatif blokajlarınızdan çok kısa bir süre içerisinde özgürleşmeniz mümkün. Siz de EFT öğrenmek, bu tekniği hem kendine hem de başkalarına uygulayabilmek istiyorsan bu eğitim tam sana göre.

Sertifika: Eğitim sonunda üniversite onaylı ve e-devlet’de görüntülenebilen sertifika verilmektedir.