Suriye’de uzaya çıktı, Türkiye’de çalışamıyor!

Suriye’nin ilk astronotu Muhammed Faris, “Aldığım eğitimlerle ilgili resmî belgelerimin tamamı Suriye’de kaldığı için sabit bir şekilde çalışmam mümkün değilmiş. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki görüşmelerimiz sırf bu yüzden sonuçsuz kaldı.” dedi.

Suriye’nin ilk astronotu, General Muhammed Ahmed Faris Halep doğumlu. Suriye Hava Kuvvetleri’nde başarılı bir albay olarak 22 Temmuz 1987’de uzaya gitti. 2 yıllık eğitimin ardından, 7 gün 23 saat 8 dakika uzayda kaldı. Mir Uzay İstasyonu’nda kimya, fizik ve tıp alanında 13 deney yaptı. Tekrar Suriye’ye adım attığında bir kahraman gibi karşılandı. Suriye iç savaşının başlamasının ardından devrimcilerin safında yer aldı ve 2012’de Kilis üzerinden Türkiye’ye geldi. Muhammed Faris ile Türkiye’deki yaşamını, Müslüman gençlerin bilimsel çalışmalara bakışını ve Suriye ile İslam âleminin genel durumunu konuştuk.

Kaç çocuğunuz var?

5 çocuğum var. 4 erkek, 1 kız.

Ne yapıyorlar?

Biri Almanya’da, biri Suudi Arabistan’da. Diğerleri burada.

Yaşam şartlarınız ne durumda?

Türkiye’ye ilk geldiğimiz sıralarda daha kötüydü ama sonraları, röportajlar ve çeşitli çalışmalar vesilesiyle tanınırlığım arttı, şimdi biraz daha iyi. Bazen üniversitelere ve çeşitli okullara konferanslara gidiyorum, dersler veriyorum. Bir zorluk hala devam ediyor ama elhamdülillah bir şekilde geçiniyoruz. Çocuklarım çalışıyor ve onlardan destek alıyoruz. Onun dışında ayda iki kez Bursa’da bir bilim merkezinde ders vermeye gidiyorum. Bir dönem Eyüp’te Ali Kuşçu Uzay Evi’nde çocuklara eğitim verdim.

FIRSAT VERİLİRSE TÜRKİYE’YE KATKI SUNABİLİRİM

Uzay çağındayız ve zaman teknoloji zamanı. Türkiye’de bazen çeşitli kurumlara, üniversitelere uzay çalışmaları konularında davet ediliyorum ama aldığım eğitimlerle ilgili resmî belgelerimin tamamı Suriye’de kaldığı için sabit bir şekilde çalışmam mümkün değilmiş. İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki görüşmelerimiz sırf bu yüzden sonuçsuz kaldı. Ama fırsat verilirse Türkiye’ye askeri, bilimsel ya da uzay çalışmaları gibi alanlarda çok katkılarım olabilir.

MÜSLÜMAN GENÇLER BİLİMLE DAHA ÇOK İLGİLENMELİ

Müslüman gençlere uzay bilimleri başta olmak üzere tüm fenni ilimlerle daha çok ilgilenmelerini, bilimsel çalışmalar yapmalarını tavsiye ediyorum. Ben, ülkemin Sovyetler Birliği ile ortaklaşa yaptığı bir uzay programında seçilen Suriyeli, Arap ve Müslüman biriyim. Uzaya çıkıp araştırmalarda bulundum ve çok şey kazandım. Bugün bir ayağınız uzayda yoksa yeryüzünde de yoktur. Bilimde, feza çalışmalarında yeniden atağa kalkmalıyız. Hava durumundan internete, televizyondan navigasyona kadar tüm teknolojik gelişmeleri uzay çalışmalarına borçluyuz.

suriyeli-astronot---rop.jpg
Muhammed Faris, Suriye Hava Kuvvetleri’nde başarılı bir albay olarak 22 Temmuz 1987’de uzaya gitti. Uzayda 7 gün 23 saat 8 dakika kaldı.

MÜSLÜMANLAR BİRLİK OLMALI

Bugün tüm dünyada İslam âlemi kan ağlıyor, bunun sorumluluğunu hep dış güçlere atıyoruz ama bizim de kendi aramızda kenetlenip güçlü olmamız lazım. Biz zayıf kaldığımız ve birlik olamadığımız için bölünüp parçalanmamız çok daha kolay oluyor.

GELECEKTEM ÜMİTVARIM

“Ülkemin, İslam âleminin ve dünyanın genel durumuna baktığımda her ne kadar ümitli olmak için bir sebep yok gibi görünse de -siyasi konularda olmasa bile- geleceğimizin iyi olacağını düşünüyorum ve buna inanıyorum.”

 TÜRKSAT’LA GÖRÜŞTÜM

“Ankara’ya gittim ve TÜRKSAT ile görüştüm. (Uzay çalışmalarıyla ilgili olarak) Bu çok önemli bir alan, devletin bu alana ihtimam göstermesi çok önemli dedim. Yeryüzünde olduğunuz kadar gökyüzünde de güçlü olmazsanız çağı yakalayamaz ve ilerleyemezsiniz.

iki.jpg
Kimlik kartları ve ikametleri yok

Muhammed Faris Bey ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmemiş, hatta kimlik kartları bile yok. Dolayısıyla resmi bir statüleri de. Burada mülteci, sığınmacı ya da kaçak olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşamak istiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir