Savaş uçaklarıyla palyaço bombalamak!

Meşhur hikâyedir.

Bir gün psikiyatristin muayenehanesine çok üzgün vaziyette birisi gelmiş ve başlamış anlatmaya;

– Benim ekonomik durumum iyi. Maddi anlamda bir sıkıntım yok. Sağlık sorunum da yok ancak başka bir sorunum var.

– Nedir o?

– Neşelenemiyorum. Sürekli moralim bozuk. Şöyle gülmek, bazen kahkaha atmak, eğlenmek istiyorum. İşte bunun için size geldim.

– Arkadaş, işin doğrusu bu olay, benim uzmanlık alanıma girmiyor. Ancak sana bir öneride bulunabilirim. Şu karşıya 10 gün önce bir sirk geldi. Bir de palyaço var. Ben gittim. Çok güzeldi, özellikle de o palyaço harikaydı. Gülmekten yerlere yattım, o kadar çok eğlendim ki… Sana da o sirke gitmeni özellikle o palyaçoyu seyretmeni öneririm.

Bunun üzerine adamın suratı iyice asılmış ve fısıltı halinde demiş ki;

İyi de doktor, O palyaço benim.

Suriye haberlerini takip ederken gördüm 24 yaşındaki Anas El Basha’nın hikâyesini. İç savaşın tam ortasında, havadan bombalar yağıp yerden mermiler sağa-sola uçuşurken öksüz yetim kalmış, belki kardeşini kaybetmiş küçücük çocukları eğlendirebilmek için palyaçoluk yaptığını öğrenince direkt bu hikâye çağrışım yaptı beynimde.

Halep’teki bir insani yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışıyordu o. Kendisi gibi gönüllü arkadaşlarıyla birlikte 12 okuldan toplam 365 çocuğa psikolojik destek veriyordu. Rusya ve Suriye rejiminin ağır bombardımanı altındaki kentin doğu bölgelerinde çocukları biraz da olsa eğlendirebilmek için sayısız etkinlik düzenledi. Çocuklar onu, “Halep’in palyaçosu” olarak biliyordu. Halep’i terk etmeyi hiç düşünmedi. Ailesi gitti, kendisi kaldı. Tek amacı 3 aydır kuşatma altındaki Halep’in çocuklarının yüzünü biraz olsun güldürebilmekti.

24 yaşındaki Anas El Basha, 30 Kasım Salı günü, kente yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarında öldü(rüldü).

Halep’in Meşhed bölgesinde katledilen palyaçonun kardeşi Mahmoud Al Basha ağabeyine Facebook’ta paylaştığı bir ileti ile veda etti, Basha, mesajında: “Rusya ve Suriye rejimi ağabeyim Anas’ı öldürdü. Dünyanın en tehlikeli, en karanlık yerinde çocukları güldürmek ve mutlu etmek için yaşadı. Seninle gurur duyuyorum!” ifadelerine yer verdi.

Gençliğinin bir döneminde benzer amaçlarla animatörlük yapmış bir din kardeşi olarak Anas El Basha’nın anısının önünde saygıyla eğiliyorum. Rabbim onu rahmetiyle karşılasın. Kabri nur, mekânı cennet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir