İstanbul buradan bir başka güzel

Anadolu Yakası’nın şirin ilçelerinden Beykoz’daki Karlıtepe Merkez Camii görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Bu caminin en ilginç özelliği avlusunda 52 metre yüksekliğinde bir seyir terasının bulunması. Kulenin bir başka özelliği ise 44. metrede 90 metrekare alanda bir de kütüphanesinin olması.

İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını tepeden gören seyir terasına asansörle de çıkılabiliyor. 1.5 yıl önce hizmete sunulan seyir terasının yapılış hikâyesini Karlıtepe Merkez Camii Vakfı Başkanı Hüseyin Kurt’a sordum. “Bu kuleyi yapma fikri vakfımızın Onursal Başkanı Hüseyin Özyurt’tan çıktı” diyen Kurt, şöyle konuştu: “Biz bu camiyi yaparken Hüseyin Özyurt ile istişarelerde bulunmuştuk. O, Avrupa seyahatlerinde bu tarz seyir kulelerine ve teraslarına gittiğini ve insanların bu işten çok da iyi para kazandıklarını söylemişti. Biz de bu camiyi yaparken ilk önce minareyle yapacaktık, ama o, “Biz de yüksek bir yerdeyiz, acaba camimizin yanına bir seyir kulesi mi yapsak?” deyince çok heyecanlandık. Mimar ve mühendis arkadaşlarımızla birlikte bu projeye yöneldik ve hazırladık. Camimizin müştemilatına seyir teraslı bir kütüphane yapalım, biraz da ilgi çeksin ve gençlere hitap edelim istedik.”

ENGELLİ BİREYLER DE DÜŞÜNÜLDÜ

Hüseyin Kurt; asansörle çıkılabilen seyir terası ve kütüphanenin önemini şu sözlerle anlattı: “Tabii bunu yaparken şunu da düşündük: Bu kule, içindeki asansör sayesinde aynı zamanda engellilerin cami içine çok rahat geçebilmelerini de sağlıyor. Çünkü maalesef teknik imkânsızlıklardan dolayı engelli vatandaşlarımızın çoğu camilere giremiyor”.

karlitepe-camii2.jpg

“Burası 52 metre yüksekliğinde, 90 m2 kapalı alanı olan, onun üstünde açık alanı olan bir kule. İnsanlar buraya gelip Kur’an-ı Kerim’i ya da kütüphaneden seçtiği herhangi bir kitabı okuyabilir, çalışma yapabilir.”

karlitepe-camii.jpg

“Kule yapılalı henüz 1.5 yıl olmasına rağmen yaklaşık 3 bin ziyaretçi ağırlamışız. Bizim bundan sonraki hedefimiz de camimizin aşağısındaki 2 bin m2’lik bir arsamıza 3 katlı bir bina yapmak. Nasipse orada Kur’an kursumuz olacak, aynı zamanda yaşlılara ve kimsesiz çocuklara hizmet vereceğiz. Onların iaşesi ve eğitimlerini sağlayacağız. Bunların dışında gençler için sosyal faaliyet alanları, yüzme havuzu ve oyun alanları da olacak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir