FAGEP’te “Medya ve İletişim” atölyesi düzenlendi

Fatih Gençlik Platformu (FAGEP), sosyal sorumluluk eğitimleri kapsamında düzenlediği atölyelere bir yenisini daha ekledi. Gazeteci- Yazar Ekrem Özden’in verdiği “Medya ve İletişim – Temel Gazetecilik” semineri beğeniyle izlendi.

2 Aralık Cumartesi akşamı FAGEP’in Fatih’teki merkez ofisinde düzenlenen seminerde liseli ve üniversiteli gençlere temel gazetecilik, haber teyidi, görsel doğrulama, doğru ve etkili sosyal medya kullanımı, gazete türleri ve haber yazım teknikleri konularında eğitimler veren Özden, günümüzde habere ulaşmanın artık çok kolaylaştığını, ama bunun bilgi kirliliğini de beraberinde getirdiğini vurguladı.

“Sosyal medyadaki her paylaşıma inanmayın”

Sosyal medya kullanımının haber takibi konusunda çok önemli olduğunun altını çizen Gazeteci Ekrem Özden, konuşmasında, “Eskiden habere sadece TV ana haber bültenlerinden, ajanslardan ya da gazetelerden ulaşabiliyorduk. İnternetin ve akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve büyük bir hızla yaygınlaşmasıyla beraber sosyal medyadan haber takibi günlük rutinimizin bir parçası haline geldi. Bu, bilgiye ulaşmayı hızlandırma anlamında kolaylık sağlasa da teyit edilmemiş bilgi ve görsellerin toplumu manipüle edebileceğini, hatta bazı durumlarda infiale yol açabileceğini unutmamamız lazım. Sizlere sosyal medyada gördüğünüz her paylaşıma inanmamanızı, sürekli temkinli hareket etmenizi ve şüphelendiğiniz haber ve görsellere doğrulama yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir