AFKULE MANASTIRI’NDA 1 GÜNLÜK İNZİVA :)

Fethiye Kayaköy’de denizden yaklaşık 400 metre yükseklikteki Afkule Manstırı, eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Muğla Fethiye’deki terk edilmiş Kayaköy’ün yakınlarındaki Afkule Manstırı’na çam ormanlarının içindeki bir patikadan geçilerek ulaşılıyor. Denizden 400 metre yüksekteki manastırın 5 veya 6’ncı yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Afkule, Trabzon’daki dünyaca ünlü Sümela Manastırı’nın adeta küçük bir kopyası gibi. Afkule Manastırı’ndan bakıldığında açık havada Rodos Adası bile görülebiliyor. Ege’nin masmavi sularına bakan manastırın içme suyu deposu da var.Keşişler burada kendilerini inzivaya çekip dünyanın diğer taraflarına dağılmışlar.

Kayaköy Mahallesi’ndeki manastırın 5 ya da 6. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Özellikle doğa yürüyüşü yapanların en fazla tercih ettiği rotalar arasında yer alan manastıra ulaşan yol, endemik bitkileri, yaban hayatı ve yemyeşil doğasıyla dikkati çekiyor.

Fethiye’ye tatile geldiğinizde Kayaköy’ü gezerken 1 saatlik orman yürüyüşünü göze alın ve bu manastırı mutlaka görün. Burada özellikle mehtabı izlemek müthiş bir deneyim…

Afkule Manastırı fotoğraf meraklıları için de mükemmel bir tarihi mekan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.